За факултетот

Преку пренесување на знаења, организирање на студии, развој и промоција на образованието и науката, развој на креативните способности, подготвување на студентите за занимање за што е потребна примена на стручни знаења и научни откритија, поттикнување на технолошкиот развој, развој на високостручна здравствена дејност и напредок на општеството во кое човекот ја презема одговорноста за својата сопствена иднина, Факултетот за медицински науки ги охрабрува студентите кои ќе го изберат овој факултет да зачекорат кон иднината во улога на високо квалификувани кадри, оспособени за сите предизвици од медицинската пракса.

Декан

Ред. проф. д-р Рубин Гулабоски